Росія готується до затяжної війни і робить це за допомогою Білорусі
- Belarusian Сommunications
- 2 години тому
- Читати 3 хв

Попри складну економічну ситуацію, Кремль продовжує вкладати мільярди в оборонну промисловість, нарощуючи виробництво ракет, дронів та іншої техніки для терору проти України. Уся інфраструктура агресора працює на забезпечення армії. Йдеться не лише про теперішні бойові дії, а й про підготовку до можливих майбутніх атак на країни НАТО. За даними західних розвідок, у Кремлі реформують систему оборони і вивчають імовірність військового вторгнення в одну або кілька країн Альянсу. Паралельно росіяни масштабують виробництво ракет, зокрема крилатих, і вдосконалюють дрони.
Згідно з документами, здобутими розвідувальною компанією «Даллас», які опинилися в розпорядженні 24 каналу, у 2025 році Росія планує виготовити 633 ракети Х-101, а у 2026-му — ще щонайменше 223. Виробничі цикли вже законтрактовані до початку 2026 року.
Ключову роль відіграє корпорація «Тактичне ракетне озброєння» (КТРВ), яка на 100% належить «Росимуществу». Вона виробляє ракети «Калібр», Х-101, Х-38 та інші. Головою ради директорів КТРВ є Борис Гризлов — чинний посол РФ у Білорусі та наближений соратник Путіна, що, ймовірно, забезпечує пряму та спрощену координацію між російським і білоруським ВПК. Генеральним директором корпорації є Борис Обносов, колишній представник РФ в ООН.
Фірма «ТРВ-інжиніринг», зареєстрована в Корольові, за вказівкою Обносова займається закупівлями для всього холдингу. Формально вона є приватною, але фактично — кишеньковою структурою влади. Її директор — Михайло Колесніков, раніше затриманий за підозрою у розкраданні 40 млн рублів. «ТРВ-інжиніринг» належить таганрозькій компанії «Зірка-Стріла», 49% якої — у КТРВ, а ще 40% — у фірми «Теплосервіс», що належить доньці Обносова, візажистці Ользі Зоріковій. Це підтверджує залучення найближчого кола Путіна до виробництва зброї.
Ця компанія займається постачанням комплектуючих, логістикою та обходом санкцій. Вона виконує ключову роль у виробництві УМПК — модулів планування для авіабомб (КАБів). Через китайські фірми та підставні компанії здійснюється імпорт необхідних компонентів. У цьому активно допомагає й Білорусь, яка вибудовує власні схеми постачання.
Проблеми з електронікою та роль Білорусі
Найвразливішим місцем ВПК Росії залишаються електронні компоненти. У російських ракетах досі використовуються деталі із США, Японії та ЄС. Для маскування іноді з них стирають маркування. Імпортозаміщення працює лише частково.
Наприклад, альтиметри для Х-101, що забезпечують управління ракетою в польоті, виробляє УПКБ «Деталь», а закупівлями займається «ТРВ-інжиніринг». Мікросхеми для цих альтиметрів надходять із білоруського заводу «Інтеграл» у Мінську. Це робить Білорусь не просто посередником, а прямим співучасником виробництва зброї, якою обстрілюють українські міста.
Білоруське підприємство бере участь у держконтрактах на постачання компонентів, призначених винятково для потреб російського ВПК. Наприклад, контракт №2225187923201412208226001 прямо вказує, що продукція «Інтеграла» використовується для ракет Х-101.
Більше того, Білорусь стала важливою ланкою в логістичному ланцюгу постачання для російської оборонки, забезпечуючи як виробництво, так і обхід санкцій. Через її територію відбувається реекспорт комплектуючих, у тому числі товарів подвійного призначення, з використанням компаній-посередників у третіх країнах. Такі схеми формально дозволяють уникати порушень санкцій, але фактично — обслуговують потреби російського ВПК.
Таким чином, Білорусь де-факто бере участь у збройній агресії проти України, а її підприємства — зокрема ВАТ «Інтеграл» — стають легітимними військовими цілями. Особливо показово, що такі постачання відбуваються за прямого покровительства голови Держвійськпрому Білорусі Дмитра Пантуса, а також за участі колишнього прем’єр-міністра Романа Головченка, який курує виконання оборонних контрактів із Росією. Ці чиновники відіграють ключову роль у координації білоруської участі в забезпеченні російського ВПК — включно з обходом санкцій і логістикою.
Однак процес вразливий: удари по заводах, перебої з постачанням або санкції проти ключових постачальників можуть зірвати виконання держоборонзамовлення. Відмова Казахстану постачати тантал, проблеми з розрахунками або знищення вузлових підприємств уже спричиняли збої.
Росія готується до тривалої війни — і, ймовірно, до розширення агресії за межі України. Ключовим елементом залишаються ракети, виробництво яких активно нарощується. Участь Білорусі в цих процесах посилює міжнародну відповідальність режиму Лукашенка.
Будь-які дії, спрямовані на зрив виробництва та логістики, — стратегічно важливі для безпеки України та всієї Європи. Чи готове білоруське суспільство до ударів по військових цілях на своїй території?
Comments