top of page

Білоруська мова — імунна система народу


— Вони починають вивчати білоруську мову і казати, що вони — не білоруси, а литвини! Це вкрай небезпечно!


Такі слова нещодавно пролунали з вуст одного з російських пропагандистів на російському військовому телеканалі “Звезда”. Мовляв, білоруська молодь слухає польське радіо білоруською мовою та починає нею розмовляти. Це подавалося як загроза національній безпеці самої Росії.Здавалося б, максимально абсурдно — стверджувати, що є проблема в тому, що люди вчать власну ж рідну мову. Єдиний варіант, при якому це виправдано — якщо ти ставиш собі на меті асимілювати цей народ. Таким чином, російські пропагандисти вважають, що білорусів треба якнайскоріше асимілювати. І бачать справжню загрозу в тому, що білорусам важлива власна ідентичність.


З досвіду України ми знаємо, що мало що так зашкодило російській мові, як спроби Кремля перетворити її на зброю агресії та засіб асиміляції. Життя російськомовних в Україні не мало проблем, як Кремль оголосив їхній захист, хай і відверто фальшивим, але все ж приводом для вторгнення в незалежну державу. Причому в ході цього вторгнення, в першу чергу, постраждали суто російськомовні міста — такі, як Бахмут, Маріуполь та Волноваха, були фактично зтерті з лиця землі.


Білоруська мова, на відміну від української, ще не поборола усі загрози своєму існуванню та розвитку. Це викликає побоювання не тільки в патріотично налаштованих білорусів, а й в українців: є загроза втрати великого пласту спільної культури.


Історично білоруська та українська мова — найближчі одна з одною.

Ситуація з білоруською мовою — найбільш наочний показник того, наскільки близька Білорусь до окупації та втрати власної ідентичності. Те, що “Белсат” змушений мовити з Польщі, залишаючи одним з небагатьох масових білоруськомовних медій — величезна проблема. І часу на її вирішення залишилося дуже небагато — за одне покоління білоруська мова може зазнати непоправних втрат. Втім, російська агресія все ж розставила крапки над “і”. Білоруська молодь вже настільки орієнтована на рідну мову настільки, що це помітили навіть російські пропагандисти.


В цьому плані російська агресія в Україні неочікувано дає Білорусі шанс. У випадку, якщо Росія зазнає катастрофічної поразки, вона ослабне настільки, що не зможе продовжувати “повзучу анексію” Білорусі. Але дуже важливо, щоб в цей момент в Білорусі було, кому врятувати та поновити власну мовно-культурну ідентичність.


Щоб більше розуміти по темі: будь ласка, читайте коротку трилогію від ЦБК "Чому білоруси не росіяни". Про емоції українців щодо білорусів та найбільшу кількість білорусів у лавах Сил оборони України.


Другий матеріал про те, як українське незнання білорусів допомагає росіянам просувати тему про "адін народ".


А також короткий розбір, як ставлення білорусів до війни показує різницю між білоруським та російським суспільствами.bottom of page