top of page

Чому білоруси не росіяни? Частина 2— Історія

Оновлено: 14 трав.


Мега-наративом російської ідеології останніх століть є ідея про «адін народ». Мовляв, українці - це такі ж росіяни, тільки зіпсовані польським впливом. Сучасна війна остаточно цей наратив зламала. Українці довели, що вони не росіяни, бути ними не бажають, бо б’ються за свою націю і державу. Той самий наратив про «адін народ» московська пропаганда застосовує і щодо білорусів. Але білоруси не росіяни, про це говорить історія.

Чому білоруси не росіяни. Частина 1. Моджахед.


Московія та Російська імперія вела проти білорусів таку ж саму політику, як і щодо українців.


Хроніка «єднання» народів Білорусі та Росії.


1563 – війська Івана Грозного взяли Полоцьк та спалили околиці міста, пограбували купецькі будинки, а кілька тисяч мешканців відправили у полон до Москви.

1654-1667 – війна Росії та Речі Посполитої. За деякими даними, білоруські землі могли втратити близько третини жителів.

1661 - "Пора!" - Повстання жителів Могильова проти російських окупантів. Майже всі російські солдати були вбиті, місто повернулося до складу Речі Посполитої.

1710 – вибух Софійського собору у Полоцьку. Російські війська під час Північної війни перетворили церкву на пороховий склад, який здетонував.

1794 – російські війська придушили повстання під керівництвом національного героя Білорусі Тадеуша Костюшка.

1795 – третій поділ Речі Посполитої, Росія приєднує білоруські землі, у містах ліквідується самоврядування. У 19 столітті царизм проводить активну політику русифікації.

1863-1864 - повстання Кастуся Калиновського придушене російською армією, сам національний герой страчений у Вільні.

1920 – Червона армія придушила національне білоруське повстання в Слуцьку, де жителі проголосили владу БНР.

1937 – апогей масових репресій у БРСР, у «Ніч розстріляних поетів» більшовики знищують увесь колір білоруської інтелігенції.

2020 – білоруси у мирний спосіб (на зразок Помаранчевої революції у Києві) намагалися скинути диктатора, проте Путін надав йому підтримку, диктатор утримав владу.

2022 – завдяки Лукашенку Росія фактично окуповує Білорусь, використовують територію країни у злочинній агресії проти України. В країні встановлюється жорстка проросійська диктатура. Опозиція або в тюрмі, або витіснена з країни.

2023 – Росія програє війну і тягне Білорусь разом із собою у прірву міжнародної ізоляції, економічної кризи, бере білоруський народ у ядерні заручники.


Висновки про історію Білорусі у порівнянні з Україною.

  1. Білоруси не росіяни, бо Росія їх загарбує і знищує без малого 500 років.

  2. Повною мірою білоруські землі були підкорені Росією лише в кінці XVIІI століття. Українські землі Гетьманщини набагато раніше увійшли в російську державу, а козацька еліта уже була туди інтегрованою.

  3. Коли у другій половині XIX століття в Україні починається національне відродження, у Білорусі в 1863-1864 вибухає антиросійське повстання Кастуся Калиновського, яке було подавлено. Росія знищила кілька десятків тисяч його активних учасників-шляхтичів. Це був геноцид білоруської еліти, який підкосив національний рух Білорусі.

  4. Далі все подібно: УНР і БНР знищили більшовики та створили УРСР та БССР. Розстріляне відродження, русифікація… В Україні Сталін ще провів Голодомор-геноцид.

  5. З приходом незалежності в середині 1990-тих історія Білорусі та України розділилася. Кучма і Лукашенко – два різні психотипи. Перший почав будувати олігархію, другий — оновлений проросійський соціалізм. В українців і білорусів теж виявилися різні психотипи. Перші почали ходити на мітинги і влаштовувати революції, другі тихо раділи дорогам і порядку.

  6. Білоруські протести 2020 року схожі на українську «Помаранчеву революцію». Ні опозиція, ні суспільство не було готовим до радикалізації та протистоянню силовому режиму Лукашенка, за яким стояв Путін.

  7. Із жодним іншим народом немає у білорусів і українців такої глибокої генетичної, мовної і культурної спорідненості. Але доля наших народів на сучасному етапі різна. А майбутнє зводиться до наступної формули: перемога України приведе свободу у Білорусь, а вільна Білорусь дасть безпеку Україні і Східній Європі.

Максим Плешко, політолог, кандидат філософських наук.


Читатйте по темі: Білорусь на геополітиній шахівниці Європи.bottom of page