top of page

Останній акт вистави?

Спрощення процедури отримання російського громадянства для білорусів може стати фінальним кроком, який остаточно легалізує повзучу анексію країни. Відповідний указ підписав кремлівський диктатор. Вочевидь, цей документ свідчить про завершення «цукерково-букетного періоду» між рф та Білоруссю. Що робить росія після масової роздачі паспортів, чудово можна бачити на прикладі Криму, Придністров’я, чи, скажімо, тих самих окупованих іще з 14-го року східних регіонів України. Тепер перед цією загрозою опинилась і Білорусь. Й шансів завадити цьому в олександра лукашенка вже практично не залишилось.

 

Указ, підписаний володимиром путіним на початку цього тижня, забиває останній цвях й в без того примарний суверенітет білоруської держави. Згідно з документом, віднині громадяни Білорусі мають право подати заяву щодо набуття громадянства рф без обов’язкової раніше норми щодо 5-річного терміну проживання на її території. При цьому на білорусів не розповсюджується вимога про володіння російською мовою, а також знання її історії та законодавства.

 

До чого це призведе, можна легко спрогнозувати. За кілька десятиліть білоруси вже звикли до наративів пропаганди про «один народ». Але тепер, на думку кремлівських стратегів, врешті прийшла черга перейти від слів до дії. І хай не вводить в оману заявлена паспортизація лише тих білорусів, які перебувають на території РФ. Це стане лише першою пробною кулею. Далі паспорти почнуть вже роздавати й тим, хто мешкає у Білорусі.

 

Крим, Донецька та Луганська області, врешті, Придністров’я – території, де подібні механізми вже були обкатані Росією. В Білорусі цей грунт також добре підживлюється за допомоги планомірного й цілеспрямованого впливу російської пропаганди. Молодіжні та культурні форуми, псевдоісторичні конференції, постійні візити до РБ російських делегацій найрізноманітнішого штибу стали вже буденністю.

 

За одним з найсвіжіших прикладів можна було спостерігати в Гомелі, де місцеву молодь зігнали на лекцію заст. голови Ради з прав людини при президенті рф Ірини Кіркори. Саме ця шановна пані відповідає за роз’яснення ініціативи російського МВС щодо «згоди про лояльність» – спеціального документу, який змушують підписати кожного іноземця, який прибуває в рф. Основний пункт «Згоди»  – заборона критикувати державну політику росії.

 

В Гомелі чиновниця зустрілася з студентами, яким прочитала лекцію щодо непорушності засад російської конституції. Для чого ці знання білоруським юристам-першокурсникам? Вочевидь, молодь вже починають готувати до вивчення саме того Основного Закону, за яким протягом найближчих років вони житимуть...    

 

Це цілком вкладається у путінську концепцію асиміляції: білоруську молодь дедалі активніше заманюють до російських вишів. Реклама й привабливі заклики отримати вищу освіту у Самарі, Білгороді чи Ростові стали уже звичним явищем для сторінок та груп у соцмережах білоруських шкіл та університетів.  

 

Й кремлю буде навіть вигідніше, якщо після закінчення навчання випускники з російськими паспортами будуть повертатися у Білорусь. Бо далі все відбуватиметься за опрацьованим уже багато разів сценарієм. Найкраще про ці плани розповів Захар Прилєпін – російський нацист, якого добре пам’ятають і в Чечні, і на окупованій Донеччині.

 

Якщо висловлюватись коротко, Прилєпін пропонує без зайвих розмов просто приєднувати до рф території, де у достатній кількості проживають російські громадяни. Межу цієї «достатності» визначатимуть вже у Кремлі для кожної окремої ситуації. Але можна не сумніватися, що будь-яке рішення там буде ухвалене зовсім не на користь якоїсь ще учора суверенної країни.

 

Найгірше ж для олександра лукашенка те, що протидії методам рф у нього не існує. Можна з впевненістю говорити, що білоруський диктатор став заручником своєї ж багаторічної риторики. Називаючи росію дружньою і навіть братньою країною та постійно використовуючи мантру про «один народ», тепер самопроголошений президент не має бодай міліметрового маневру, аби завадити фінальному етапу поглинання білоруської держави. 

 

Хоча, врешті, що тут дивного? Васала не вмовляють – його просто ставлять перед фактом.

Comments


bottom of page