top of page

Втрачені «шахеди» і «ядерна парасолька», - Магда

Відносини Білорусі та Росії перебувають у парадоксальному моменті. Влітку 2024 року над територією Білорусі поодинці та групами почали з’являтися російські ударні безпілотники, а 25 вересня Володимир Путін заявив, що відкриває «ядерну парасольку» над Білоруссю.


Хоча Росія вже давно використовує безпілотники для нападу на українську територію, над Білоруссю вони почали з’являтися лише в липні 2024 року.

До листопада кількість безпілотників, які пролетіли над територією Білорусі, досягла ста. Це свідчить про те, що безпілотні літальні апарати не слідують випадковими маршрутами, які можуть бути результатом помилки навігації. Цікавий збіг: наприкінці червня в оточення Лукашенка повернулися Наталія Петкевич і Дмитро Крутой, а міністром закордонних справ став Максим Риженков. Їх називають не лише особисто лояльними до Лукашенка, а й послідовними прихильниками збереження незалежності Білорусі в союзницькому тандемі з Росією. Судячи з усього, з їхньою появою пов'язане і призначення виборів президента Білорусі на 26 січня 2025 року.

У Кремлі несхвально дивляться на маневри Лукашенка залишитися біля керма держуправління, але навряд чи повториться сценарій 2020 року зі створенням кількох опонентів чинного глави держави: політичний клімат для цього не сприятливий. Водночас послабити позиції Лукашенка можна, відправивши на територію Білорусі "шахедів". З одного боку, враховуючи кількість запущених над територією України ударних безпілотників, зміна курсу деякими з них нікого не дивує. З іншого боку, кожен «шах» у білоруському небі руйнує імідж Лукашенка як «гаранта миру для Білорусі».


У нинішній ситуації білоруська влада змушена реагувати асиметрично: Лукашенко каже або про роботу систем радіоелектронної боротьби, або про якісь українські інтриги, або наказує підняти бойову авіацію для знищення ударних безпілотників. У той же час офіційна пропагандистська машина Білорусі не поспішає надавати чітку інформацію з цього приводу і намагається максимально замовчувати факти порушення повітряного простору країни. Поки що можна говорити про відсутність постраждалих серед громадян Білорусі, за винятком жителя Калінковичів, якого затримали білоруські силовики.


Можна припустити, що після завершення процесу реєстрації кандидатів у президенти Білорусі "шашедізація" суспільно-політичної ситуації в країні посилиться. Для прикладу: кількість «шахедів» над територією України в жовтні зросла вдвічі порівняно з вереснем, все частіше використовуються безпілотники без вибухівки, але здатні виснажувати систему ППО.


Але для Білорусі важливішим фактором є публічна дискредитація іміджу Лукашенка як «лідера, який врятував білорусів від жахів війни».

Ще один цікавий крок: прикриття ППО Мозирського НПЗ у вересні 2024 року. Звісно, ​​білоруським військовим бракує досвіду протидії атакам безпілотників, тому розміщення комплексів «ТорМ2К» виглядає скоріше як демонстрація рішучості, аніж реальний захист. До речі, практика атак українських безпілотників на російські НПЗ показує, що захистити ректифікаційні колони непросто. Однак не варто ігнорувати той факт, що продукція білоруських НПЗ постачається до Росії.


Путін легко перевершив Лукашенка в рішучості, коли 25 вересня оголосив про зміни в стратегії ядерного стримування Росії. Тепер Кремль не тільки говорить про готовність застосувати ядерну зброю в разі нападу з боку без'ядерної держави, що загрожує державі, а й оголосив про готовність розкрити «ядерну парасольку» над Білоруссю. Лукашенко сприйняв заяву Путіна як сигнал про те, що він готовий застосувати ядерну зброю у разі вторгнення до Білорусі. Білоруський диктатор і цього разу сів верхи на свого улюбленого коня, хоча його заяви ніхто не сприймає всерйоз.


Цікавий збіг: Путін оголосив про зміни в російській доктрині ядерного стримування рівно через півтора роки після оголошення про розміщення тактичної ядерної зброї (ТЯЗ) в Білорусі. У цей період Путін і Лукашенко намагалися довести наявність ТЯЗ на території Білорусі. Одна з причин цього: такий підхід дозволяє за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї перекинути до Білорусі посилену бригаду для захисту ядерного арсеналу. Лукашенко, як відомо, заявив, що інфраструктура для зберігання ядерних боєприпасів в країні існує, функціонує і дозволяє "зупинити агресивні устремління Заходу".


Парадоксально, але «ядерна парасолька» Кремля не захищає Лукашенка, а створює умови для підготовки Росією операції з його повалення.

Comments


bottom of page