top of page

Порушення білоруською державою прав дітей

Такою була тема конференції, що відбулася 27 червня у Вільнюсі. Організувала її правозахисна організація «Лікарі за правду і справедливість» за участі Сейму Литви та Білоруського Гельсінкського комітету. Основною темою було порушення прав дітей (як білоруських, так і українських) режимом Олександра Лукашенка.

За словами Артема Брухана, члена Координаційної ради, під час війни в Україні близько 2,5 тис. українських дітей були доставлені до Білорусі через Росію і розміщені в різних медичних закладах, у тому числі в таборі «Дубрава» виробничого об'єднання «Білоруськалій». Програма «оздоровлення українських дітей», як її називають в офіційних колах Білорусі, здійснювалася через фонд, яким керує паралімпієць Олексій Талай, і фінансувалася з бюджету «союзної держави Білорусі та Росії». За даними «Народного антикризового управління», лише за період з осені 2022 року по травень 2023 року Білорусь відвідали 1050 дітей з окупованих Росією регіонів України. Рішення про це підтримано «союзною державою» і особисто Лукашенком.


Правозахисники називають цю програму не інакше як «викрадення українських дітей». Крім Фонду Олексія Талая, до цього був причетний Білоруський республіканський союз молоді — провладна молодіжна організація, сучасний «комсомол». Активісти БРСМ брали участь у заходах, спрямованих на перевиховання молодих українців, вважає Брюхан.

«Там завжди домінувала тема російського світу, діти перебували під впливом прокремлівської пропаганди, метою якої є стерти їхню українську ідентичність», — зазначив Артем. Як докази, політик навів організовані білоруською стороною зустрічі дітей з активістами проросійського байкерського клубу "Нічні вовки", а також концерт за участю білоруських співачок сестер Груздових. Одна з них голосно сказала зі сцени: «Хай помре Байден, хай помре Зеленський, а Путін процвітає і править Україною», — нагадав Брухан.


Зараз білоруська влада почала камуфлювати свої дії, її представники говорять, що все робилося нібито з дозволу батьків чи відповідних органів. Але це лише підкремлює їхнє бажання уникнути відповідальності. Тому ми продовжуємо збирати докази, щоб передати їх до Міжнародного кримінального суду. Нам активно допомагає Україна, де відкрито кримінальне провадження за фактом незаконного вивезення українських дітей до Білорусі», — зазначив Артем Брухан.


Правозахисниця з Білоруського Гельсінського комітету Катерина Дзякала згадала також про іншу категорію дітей, чиї права регулярно порушуються — дітей білорусів, які були репресовані з 2020 року за політичні погляди. «Тим часом проста школа теж перетворилася на інструмент репресій, тільки ідеологічних», — зазначає правозахисниця. За її словами про масове порушення білоруською державою права дітей на освіту варто говорити без ідеологічної складової: «Освіта стала такою: думай тільки так, а то потрапиш у в’язницю. Відбулася заміна такого поняття, як патріотизм. Тепер це не просто любов до Білорусі як до рідної країни, а в першу чергу показник лояльності до чинної влади», – каже правозахисниця — «ці зміни вже відображені в офіційних документах: в Кодексі про освіту закладено знак рівності між патріотизмом і державною ідеологією, в переписаній Конституції патріотизм зробили громадянським обов'язком, а зараз уже кажуть, що патріотизм — це підпорядкування особистих інтересів загальнодержавним».


Водночас у школах свідомо ображають історичні символи Білорусі – герб «Пагоня» та біло-червоно-білий прапор. «Шляхом обману їх прирівнюють до фашизму і в такому вигляді впроваджують у голови дітей. Останній приклад: коли говорять про геноцид білоруського народу під час Вітчизняної війни, вони просто порівнюють фашистів з протестувальниками 2020 року. Про це написано в підручниках для середньої школи, проілюстровано відповідною добіркою фото!» — обурилася Катерина Дзякала — «Руйнується світогляд, заснований на концепції гуманізму. Це не тільки завдасть великої шкоди дитячій психіці, а й може поставити під питання майбутнє цілої нації».

Comments


bottom of page