top of page

ОРША – 1514, пліч-о-пліч перемагаємо
Геополітичний аспект: 500 років минуло, а суть однакова


Сучасна війна Московії проти України, тиск на країни Балтії і Польщу не є чимось новим. Це кола одного ланцюга, перші ланки якого губляться ще в хвилях кочівників, які великий степ Азії накочував на осілу Європу.


Монгольська навала, далі експансія Московського царства, війни Російської імперії, СССР і теперішня війна росії проти України – мають одну природу. Це війна кочового азійського світу проти осілої Європи.


Орду минулого нині втілює росія. Століття поспіль ця сила намагається пробити собі виходи до Чорного та Балтійського морів. Через наші землі, наші домівки, через наші життя… Але цю навалу можна зупинити. І прикладом цього є Битва під Оршею у 1514 році.


Історичний аспект Битви під Оршею


Битва під Оршею є визначальним епізодом в московсько-литовської війни 1512-1522 років і загалом важливою подією в історії України та Білорусі.


На початку XVI століття Московська держава висунула претензії на землі, розташовані на сучасних територіях України та Білорусі, які тоді входили до складу Великого князівства Литовського і Руського.


Орша стала однією із визначних битв ХVI століття. Вона показує, що у білорусів, українців, литовців і поляків завжди один історичний ворог – імперська Москва. А разом наші народи можуть його ефективно перемагати.
Орша, це спільна перемога.


Об’єднані війська Великого князівства Литовського та Королівства Польського очолювали великий гетьман, князь Костянтин Острозький. Його військо складалося з українських, білоруських, литовських, польських, загонів кавалерії, артилерії, піхотинців, а також інших родів військ.


Перемога була здобута завдяки продуманій тактиці та ефективному застосуванню новітньої на той час вогнепальної зброї та артилерії.


Велике князівство Литовське і Руське – спільна спадщина


Велике князівство Литовське і Руське (ВКЛР) – одна із найбільших європейських держав пізнього середньовіччя. Включала у себе території сучасних: Литви, Білорусі, України, частково Молдови і росії.


У цій державі жило багато різних етносів. Та основну складали руські землі і люди – предки сучасних білорусів і українців. Без применшення ролі кожної зі сторін: литовці, білоруси і українці є спадкоємцями Великого князівства Литовського і Руського. Так само як німці, австрійці, швейцарці, італійці є спадкоємцями середньовічної держави - Священна римська імперія.


Білоруси разом із українцями тоді і тепер.


Білоруські добровольці в складі Полку імені Кастуся Калиновського та з інших формувань пліч-о-пліч з українцями під Бахмутом та по всьому фронту, як і в часи Острозького, б’ються разом. Нині за перемогу України, далі за свободу Білорусі!


Від імені громадської організації “Центр білоруських комунікацій” вітаю кожного справжнього білоруса із Днем перемоги під Оршею!


Максим Плешко, політолог, кандидат філософських наук.


bottom of page