top of page

лукашенку відвели роль?

Територія Білорусі може стати ключовим плацдармом для наступу росії на Європу. Про це свідчать аналітичні дані німецької розвідки, опубліковані виданням Bild. Згідно з ними, кремль посилить військову ескалацію вже за кілька тижнів. А у другому півріччі володимир путін врешті планує ввести в гру й лукашенка. Під час спільних навчань до Білорусі мають перекинути щонайменше 70 тисяч російських військовослужбовців. Саме звідси прогнозують кидок рф на Захід. Чи реальний цей сценарій, і що загрожує Білорусі у разі чергового витка агресії з її території? 


Інформація Bild ґрунтується на секретному документі Бундесверу, що опинився в розпорядженні видання. У ньому йдеться про підготовку до масштабного нападу росії на східний фланг Північноатлантичного альянсу.

 

За наявною інформацією, вже в лютому 2024 року в рф розпочнеться чергова хвиля мобілізації, в ході якої в російську армію призвуть ще 200 тисяч осіб. Одразу після цього кремль планує розпочати широкомасштабний наступ в Україні, захопивши нові території й змусивши ЗСУ взяти тривалу паузу в активних військових діях.

 

Влітку рф планує розпочати гібридний наступ на країни Балтії – з кібератаками та організацією масових заворушень з боку етнічних росіян, що проживають на території Естонії, Латвії й Литви. Майже одночасно з цим у Білорусі розпочнуться спільні з росією військові навчання «Захід-2024», що дозволить стягнути до кордонів з ЄС 50-тисячну армію.  

 

Далі – атака на Сувалкський коридор, захоплення країн Балтії та вихід до Калінінграду. Кульмінація агресії планується в момент, коли протягом кількох тижнів після президентських виборів США залишаться без лідера, й фактично відстороняться від розв'язання конфлікту.

 

Чи реальний цей сценарій? Безумовно, інакше його б не розглядали в Бундесвері. При цьому аналітики вивчають цілу низку факторів: від фактичного зрощення ВПК росії й білорусі та аж до спільних логістичних планів, військової та політичної співпраці двох країн.

 

Хоча насправді співпрацею це назвати важко: кремль фактично диктує лукашенку, що і як він має зробити, аби задовольнити всі забаганки рф.

 

Наразі експерти фіксують стрімку мілітаризацію Білорусі. В умовах жорсткого дефіциту в лукашенка збільшують витрати на армію на третину (і це лише цього року). Не важко здогадатись, де Білорусь братиме ці кошти. Маючи багатомільярдну діру в бюджеті, країна може сподіватися лише на кремлівську допомогу. Борги РБ перед росією перевищують вже $8 млрд, але, схоже, лукашенка це надто не бентежить. Своєю чергою путін поки також не наполягає на розрахунку – щодалі, він готовий вкладати в збройні сили Білорусі значно більше коштів.

 

На Гомельщині стрімкими темпами завершується будівництво надсучасної військової бази. У Ліді все готове до прийняття ядерної зброї. «Вагнерівці» тренують на полігонах військовослужбовців білоруської армії. В країні все готове до широкомасштабної мобілізації. Днями тут остаточно легітимізували призов навіть непридатних до військової служби громадян, фіналізувавши всі нормативні акти щодо створення народного ополчення. Лише через цю структуру армія РБ може в будь-який момент збільшитися щонайменше на 100 тисяч осіб.

 

У підступності путіна і його справжніх намірах щодо країн Європи важко сумніватись. Все, що робить зараз кремль – чекає слушного моменту, аби відновити втрачені у 90-ті позиції. І лукашенко йому допомагатиме – просто тому, що іншого вибору в нього не залишилось.

 

То чим відповідатиме Європа у разі розгортання подібного сценарію? Наразі маємо лише суху інформацію про ймовірну відповідь у вигляді перекидання на Східний фланг НАТО 300 тис. солдатів альянсу. Інших подробиць не повідомляється. Але можемо припустити, що цього разу світ буде значно краще підготовлений до російської агресії.

 

Й реакція буде миттєвою.

 

В першу чергу це стосується саме Білорусі, з території якої планується російський наступ. У такому разі під ударом НАТО опиняться не лише військові частини та об’єкти. Передусім йдеться про стратегічні підприємства, зокрема, всі нафтопереробні заводи, які розкидані по всій країні. Під загрозою знищення – і підприємства, тісно пов’язані з оборонним комплексом республіки: від авіа- та танкоремонтних заводів і аж до МАЗу й Гомсельмашу. Власне, в Білорусі, напевне, важко знайти бодай одну велику компанію, яка б не виконувала замовлення від армійських відомств…

 

Майже повне знищення промисловості, шалені втрати людського й виробничого ресурсу – саме те, що загрожує Білорусі у разі її участі в агресії проти Європи. Хай навіть і у вигляді плацдарму. Схоже, олександр лукашенко це чудово розуміє. Й відведена йому роль жертви диктатору навряд подобається.

 

Сьогодні в нього залишилася єдина надія. Захистити Білорусь від божевільного сценарію здатні лише Збройні Сили України. І це не перебільшення: плани НАТО ґрунтуються на базисі, за яким рф розв’язує агресію проти ЄС лише після своєї перемоги в Україні. Воювати на два фронти Кремль не зможе й не збирається.

 

Чи здатна Москва переламати ситуацію на фронті? Дискусії з цього приводу точаться уже не перший місяць, та й навіть не рік. «Київ за три дні» перетворився на пекло для росіян, які сьогодні втратили вже 370 тис. своїх військовослужбовців. Які шанси на те, аби перевернути ситуацію до літа, як було в їхніх планах?

 

Сподіваємося, небагато.

 

Апокаліпсис наразі відкладається.

Comments


bottom of page