top of page

Лукашенко почав ідеологічний розворот


Мова і національна культура мають бути в пріоритеті, сучасна Білорусь є повноправною спадкоємницею Русі і Великого князівства Литовського, а «русское не значит российское», - неочікувано для всіх заявив Лукашенко.

В ході послання до Білоруських національних зборів диктатор зробив ряд світоглядних заяв на тему історії та ідентичності, які можна розцінювати як спробу скорегувати ідеологічне обличчя режиму.

«Білоруський диктатор зрозумів не тільки те, що війна росією програна, а й те, що російська ідеологія розсипається. Кремль погрожує всіх знищити, несе смерть, але нічого не пропонує взамін. Жодного майбутнього! Білоруська ідеологія Лукашенка БССР 2.0, як підвид російської ідеології, теж є тупиковою», - зазначає експерт Центру білоруських комунікацій Ярослав Макітра.Режим Лукашенка позбавлений ідеологічного базису. Відтак, диктатор починає говорити про мову, культуру та історію. «Багато років він відділяв себе від національної білоруської історії та її символів. Так Лукашенко виніс себе за дужки білоруської нації як такої. Він ішов у фарватері російсько-радянського наративу. Та, схоже, диктатор та його технологи побачили цей тупик. Немає майбутнього в такої ідеології», - пояснює експерт ЦБК Максим Плешко.

От коли до них доходить, коли вони бачать заміри соціології та фіксують процес зростання національної ідентичності серед білорусів, тоді і з’являється фраза «русское не значит российское».

«Якщо цей ідеологічний наратив збережеться, можемо говорити про зміну всього вектору. А це у свою чергу може сплутати ідеологічні карти і білоруського опозиційного середовища», - зауважує Максим Плешко, і додає: ця тема є глибинною і варта окремої дискусії. Адже білоруська ідентичність поступово стає маркером «свій-чужий» у ставленні громадян Білорусі до режиму Лукашенка.

bottom of page