top of page

Лукашенку дали аудієнцію


Сьогодні в Сочі відбувається зустріч Володимира Путіна з Олександром Лукашенком. Її очільник Білорусі безуспішно добивався протягом тривалого часу. За інформацією наближених до Кремля ресурсів, стосунки двох диктаторів дали тріщину після бунту Євгена Пригожина й безпрецедентної активності Лукашенка в якості «третейського судді», що спричинило неабияке роздратування Путіна. Тепер старі образи ніби призабуті. Але насправді цей візит має остаточно закріпити васальний статус Лукашенка. Москва подбала, щоби нинішня зустріч стала максимальним приниженням для самопроголошеного.

Тривала пауза у спілкуванні Путіна і Лукашенка завершується. Але цьому передувала цілка низка приготувань. Раніше одразу кілька джерел повідомили, що російський диктатор уникає особистих перемовин з своїм візаві. Протягом кількох місяців самопроголошений очільник Білорусі намагався додзвонитися у Кремль. Згодом він врешті дочекався: Володимир Путін особисто набрав диктатора, дуже сухо й коротко привітавши того з днем народження.


Підготовка до нинішньої зустрічі відбувалася на рівні керівників адміністрацій. Вочевидь, про дату Лукашенку повідомили в останню мить: цієї поїздки не було в президентському графіку, а інформація про неї в ЗМІ з’явилася лише за кілька днів до самого візиту. При цьому Кремль детально врахував усі обставини, аби подорож білоруського очільника була для нього максимально дискомфортною.


Буквально пару днів тому Путін зустрічався з лідером КНДР Кім Чен Ином. Керівники двох ядерних держав цілком могли б запросити до свого клубу й Олександра Лукашенка. У такий спосіб вони б показали світу єдність «Великого ядерного поясу», що простягнувся від Північної Кореї аж до Білорусі. А разом з тим продемонстрували би підтримку білоруському диктатору, який чекав на оголошення нищівної резолюції Європарламенту.


Проте Росія вирішила інакше.


Добро на виліт до Росії Лукашенку остаточно підтвердили лише після того, як він фактично став наступним в черзі на ордер Міжнародного Кримінального суду, а євродепутати оголосили полювання на всі активи білоруського режиму за кордоном. Наступного дня після цього літак диктатора вилетів із Мінська. Борт Лукашенка приземлився в Сочі вчора близько 13-ї, – за добу до офіційно призначених перемовин з Путіним. Про жодні інші зустрічі у графіку інформації немає. Вочевидь, протягом цього часу очільник Білорусі мав просто чекати…

Білоруському режиму відчайдушно потрібні гроші. Розплачуватися за це потрібно суверенітетом. Донедавна Олександру Лукашенку вдавалось продавати Білорусь по частинах. Підписання міждержавних угод про уніфікацію законодавства в рамках «Союзної держави», мігрантська криза, створена на кордонах з ЄС за вказівкою Кремля, російські військові на полігонах, й, насамкінець, ядерна зброя, яку Кремль почав розміщувати в Білорусі.


Але цього Путіну вже недостатньо. Саме тому він призначив зустріч Лукашенку в найпроблемніший для останнього період – одразу після того, як Європа остаточно оголосила білоруського очільника поза законом.


Олександру Лукашенку вказують на його місце. Й цього разу, схоже, він здатний зголоситися на будь-які умови.


Все просто. Окрім Росії, діватись Лукашенку більше нікуди.

bottom of page