top of page

Чим Лукашенко накликає на Білорусь санкції впродовж трьох десятиліть


В інформаційному просторі з’явилась новина, про те що проти Білорусі затвердили нові жорсткіші санкції. Вони будуть застосовані до юридичних та фізичних осіб. Перелік поки не опублікований. Про це домовились посли Європейського Союзу в середу, 26 липня. Повідомлення оприлюднили офіційні речники Іспанії, яка нині головує у Раді Європейського Союзу.


Зазначимо, що це посилення санкцій відбувається через причетність Мінська до російської агресії проти України та, власне, через ситуацію в Білорусі. Але перші обмеження щодо Білорусі були застосовані ще 26 років тому. І причиною їх застосування звісно була політика Лукашенка.


Так, перші обмеження проти Мінська Євросоюз ввів ще у 1997 році. Тоді ЄС призупинив двосторонні відносини і припинив надавати міжнародну допомогу на фоні результатів референдуму 1996 року.


Сам Лукашенко зіткнувся із персональними санкціями у 1998 році через скандал із виселенням низки послів з їхніх резиденцій у селищі Дрозди у Мінську. Тоді Євросоюз запровадив візові обмеження проти президента Білорусі та 130-ти високопосадовців. Втім, конфлікт був вирішений, тому обмеження зняли.


Ще проти Олександра Лукашенка вводили обмеження США у 2006 році. А санкції Євросоюзу у діючому вигляді проти самопроголошеного президента Білорусі були затверджені у 2020 році, після виборів, результати яких було визнано нелегітимними.


У 2021 році була запроваджена заборона на польоти білоруських авіакомпаній над країнами ЄС, після незапланованої посадки рейсу Ryanair у Мінську для затримання опозиційного журналіста Романа Протасевича.


Нині у зв’язку із диктатурою Лукашенка, Білорусь вже входить у п’ятірку країн-лідерів за кількістю накладених щодо неї санкцій, а «чорні списки» західних країн поповнюються новими іменами та компаніями.


На території країн Заходу заморожено білоруські активи. Західні санкції проти Мінська поширюються на фінансовий, оборонний, авіаційний, енергетичний, гірничодобувний сектори (або компанії та особи, пов'язані з ними). Серед іншого торгові обмеження поширюються на широке коло товарів, включаючи зброю, технології, товари подвійного призначення, товари розкоші та інші.


І як показує практика, це ще межа. Епопея з санкціями та обмеженнями триває вже майже три десятиліття, а політика Лукашенко незмінно фатальна. І складається враження, що ціль цієї політики тягнути цілу країну на дно…


bottom of page