top of page

Рейс поза розкладом


Вчора в Національному аеропорту «Мінськ» приземлився літак авіакомпанії «Белавіа», який доправив до Білорусі пасажирів з Ізраїлю. Це був перший борт, який здійснив політ за цим маршрутом протягом тривалого часу. Після того, як на Білорусь були накладені санкції, жодний літак державної авіакомпанії не здіймався в повітря для виконання польотів у цивілізовані країни. Аби зламати систему, білоруський режим тримав своїх громадян у заручниках цілий місяць.


Більше сотні пасажирів повернулись до Білорусі з буремного Ізраїлю. На цей рейс вони чекали майже місяць. Питання про повернення громадян в безпечне місце стало актуальним після терористичної атаки, що провели члени угруповання ХАМАС, вбивши, закатувавши й полонивши тисячі людей.


Напад терористів став найнесподіванішим за всю історію держави Ізраїль. Це була найбільш безжальна акція, з якою зіткнулась країна з часів свого існування.


Вранці 7 жовтня ХАМАС оголосив про початок так званої операції «Потоп аль-Акса». З Гази було випущено 2,5 -5 тис. ракет, що вразили населені пункти навколо смуги та на рівнині Шарон. Водночас близько 3000 осіб прорвали у 29 місцях ізраїльський роз'єднувальний бар'єр, а також морем та повітрям увійшли в Південний округ, атакували сусідні громади та військові бази. Загинуло близько 1400 осіб, з них щонайменше 770 цивільних, понад 3300 отримали поранення, а 242 людини полонили чи взяли в заручники та вивезли до Гази.

Одразу після цього країни світу оголосили про масову евакуацію свої підданих з атакованої території. Розгубленим людям запропонували виїхати з Ізраїлю, принаймні, на деякий час. Світові уряди організували літаки, що мали вивезти громадян. Втім, білоруси, які перебували на території Ізраїлю, виявились безпорадними. Уряд Лукашенка мовчав.


Лише за пару тижнів, коли загроза стрімкого розвитку атак ХАМАСу минула, а ситуація (принаймні, усередині країни) була взята під контроль, офіційна Білорусь відреагувала на заклики щодо евакуації. Тут повідомили, що готові допомогти своїм громадянам покинути Ізраїль, але на заваді цьому стоять санкції, накладені на режим Олександра Лукашенка.


Нагадаємо, після примусової посадки літака RYANAIR, а також після співучасті в агресії Росії проти України світ наклав значні обмеження на Білорусь, зокрема, і в транспортній галузі. Під санкції потрапила й авіакомпанія «Белавіа», чиї літаки стало заборонено обслуговувати й заправляти в найбільших аеропортах світу.


Саме на це й зробив акцент білоруський уряд. Тут зауважили: евакуювати громадян готові, але безжальна Америка заважає це зробити. Про те, що задля порятунку людей можна орендувати літак з іншої країни, режим, звісно, не повідомляв. Упор було зроблено саме на «аморальній поведінці Заходу».


У підсумку влада Білорусі таки оголосила про евакуаційний рейс. 6-го листопада, фактично за місяць після терористичної атаки, літак «Белавіа» сів в аеропорту Бен-Гуріон. При цьому уряд Білорусі повівся цілковито дешево: з людей, які виявили бажання покинути землю обітовану, взяли по $550.


Загалом виручка за квитки склала трохи більше $64тис.


Чи варто було заради цих копійок нести такі репутаційні втрати, змусивши чекати білорусів майже місяць? Звісно, ні.


Питання було в іншому.


Учора, після того, як рейс Мінськ-Тель-Авів-Мінськ було остаточно погоджено, провладний білоруський політолог Олександр Шпаковський виклав необережний пост, де фактично розкрив те, заради чого білоруська влада так затягнула з організацією рейсу.

Розумієте? Фактично це означає, що Лукашенко поставив завдання будь-що домогтися, аби підсанкційна авіакомпанія отримала дозвіл на приземлення свого літака. Саме заради цього білоруський уряд місяць розігрував життя своїх громадян.


Й не маємо сумнівів, що, якби Ізраїль не погодив рейс «Белавіа», жодних інших літаків для порятунку білорусів так і не було б організовано. Ані російських, ані болівійських, ані африканських. Людей би кинули напризволяще. Бо вони – ніщо для режиму Лукашенка. Насправді диктатору важливо тільки одне – показати, що він може зламати систему, вибудовану проти нього.


Сьогодні режим святкує свою перемогу над цивілізованим світом, який ставить життя й безпеку людей вище за встановлені правила.


Й всі це розуміють.


Але, вочевидь, цього ляпаса світові держави Лукашенку не пробачать.


Нагорі вміють чекати.コメント


bottom of page