top of page

Білоруському диктатору доведеться рахуватися з результатами Саміту миру

У Швейцарії завершився Саміт миру, ініційований Україною . 78 країн, багато з яких були представлені на найвищому рівні, підписали підсумкову резолюцію, в якій те, що відбувається, чітко назвали війною Російської Федерації проти України, яка «продовжує спричиняти масштабні людські страждання та руйнування, а також створюють ризики та кризи з глобальними наслідками для світу». Вони вимагали припинити ядерний шантаж і повернути депортованих українських дітей на батьківщину.

Яке значення цієї постанови? Який сигнал отримав Лукашенко від Саміту миру?

Максим Плешко

Про це сайт Charter97.org поговорив з кандидатом філософських наук, керівником Українського центру білоруських комунікацій Максимом Плешком:


– Я переконаний, що Саміт миру в Бюргенштоку має велике значення для України та світу. Адже її метою було вироблення спільного розуміння шляху до справедливого і міцного миру в Україні. Саме Україна більше року тому висловила світові формулу і послідовно її реалізувала. Саме цей саміт виконує частину тих позицій, тих положень, які вказані у формулі.

Серед ключових учасників були практично всі керівники європейських структур, керівники західних держав. Серед іншого президент Єврокомісії, президент Європейської ради, канцлер Німеччини, прем’єр-міністр Італії, прем’єр-міністр Канади. Одним із перших був віце-президентом США, також президентом Франції тощо.

Усі вони висловили чітку та однозначну позицію, що Росія є агресором, що це повномасштабна війна. Про «конфлікт в Україні» ніхто не говорив. У комюніке йдеться про "війну Росії проти України". На стратегічному рівні всі партнери висловили однозначну підтримку Києву – політичну, фінансову, військову. І висловили переконання, що світ має перемагати разом з Україною.

Друге, що я помітив, це те, що більшість перерахованих мною спікерів, а також представники Глобального Півдня, які приїхали на саміт – Індії, Африки, Саудівської Аравії – підтримали тезу про те, що світу не потрібно винаходити велосипед. Треба повернутися до виконання Статуту ООН.


– Чи звучала тема Білорусі?

– Президент Польщі Анджей Дуда говорив про Білорусь. Жорстко зазначалося, що ситуація з Білоруссю непокоїть Польщу. Дуда заявив, що відповідальність за війну несе Росія, але не тільки Росія веде цю війну. Через режим Лукашенка ця війна сприяла і триває досі. Також є гібридні атаки на Польщу з боку Білорусі. Поява білоруського питання в порядку денному Комітету свідчить про те, що сьогодні режим Лукашенка захищає не інтереси білоруського народу, а просуває інтереси Кремля.


– Навіщо Лукашенку була потрібна гібридна війна проти Польщі?

– Хочу нагадати нашим читачам, що існує кілька типів гібридних атак з боку Білорусі проти Польщі, Литви та країн Балтії.

Перш за все, це дезінформація, кібератаки, підривна діяльність, конфлікти низької інтенсивності, які відбуваються на кордонах та сприяння нелегальній міграції. Це ключові позиції. Чому Лукашенко це робить? Точної відповіді немає.

Певною мірою це жарт, але ми в Центрі білоруського зв'язку спробували знайти відповідь на це питання за допомогою штучного інтелекту.

Один із варіантів, який нам пропонує AI, – емоційна помста за санкції, спроба комусь щось довести. На мою думку, Лукашенко є лезом гібридної війни, яку Росія веде проти країн НАТО. На жаль, точкою цієї атаки стала Білорусь.

Через розміщення ядерної зброї та інших військових об’єктів створюється ситуація, коли Лукашенко просуває політику Путіна.

Прикордонні пункти закриті, торгівля зменшується. Безперечно, через це страждають громадяни Білорусі. Тому тут не може бути національного інтересу Білорусі, це тим більше імперський інтерес Путіна, який уособлює Лукашенко, і робить він це аморально. Це не якась благородна війна, це підлі кроки, властиві гопнікам.


– Гопники розуміють лише мову сили. Чи готовий Захід розмовляти з Лукашенком з позиції сили?

— Ми вже бачимо відповідь. Це зміцнення кордонів, збільшення кількості прикордонників, збройних сил на цій території. Не виключаю, що є й інші методи.

Польща та країни Балтії, країни НАТО надзвичайно уважно стежать за ситуацією всередині Білорусі – військово-промисловим комплексом, військовими об’єктами, оскільки Білорусь знаходиться під гібридною окупацією режиму Путіна.

Інша відповідь – це підтримка Заходом Білорусі, підтримка проектів формування білоруської політичної нації, національної свідомості.

Бо якщо говорити про суб’єктність, то, з одного боку, режим Лукашенка, через який діє Путін, є таким напівсуб’єктом, а з іншого – суб’єктом може бути лише білоруська політична нація.

Ми в Україні це точно розуміємо. Наш Центр всіляко підтримує все, що сприяє формуванню білоруської політичної нації, тому що ми зацікавлені в тому, щоб білоруси відновили свою державу.

На думку українських експертів, які тією чи іншою мірою займаються білоруською тематикою, питання Білорусі для України є «питанням номер два» нашого майбутнього і безпеки.

«Питання номер один», звісно, війна з Росією і сама Росія, але далі — Білорусь та її майбутнє. І ми в Україні це розуміємо, ми відчуваємо емоційний зв’язок із білорусами, які мислять демократично.

Нам дуже легко говорити про цей культурний зв’язок, спільну історію, нам є про що говорити.

У нас практично немає тем, які нас роз'єднують, ми розуміємо один одного.

Мені часто здається, коли я спілкуюся з білорусами, що я зустрів дуже близького родича, якого давно не бачив, з яким ми були розлучені.

Але тут ми зустрілися, розмовляємо, розуміємо один одного з півслова, хочемо далі жити, працювати разом, допомагати один одному. Це найщиріші і теплі почуття. Немає ближчих до українців за менталітетом, історією, культурою, мовою, ніж білоруси.


– Який сигнал дав Лукашенківський саміт миру?

- Лукашенко може виконувати роль клоуна і страшила на замовлення Путіна, але було б великим спрощенням, якби ми сказали, що він просто дурень. Він би не зміг підтримувати режим і петлю стільки років.

Звичайно, дії Лукашенка будуть спрямовані на те, щоб вижити і зберегти свій режим. Він чудово розуміє, що у нього є шанс, поки при владі Путін. Якщо Путін засне, Лукашенку доведеться або віддати владу, або під гарантії виїхати на територію Росії або те, що від неї залишилося. Навряд чи він зможе жити в Білорусі, білоруси його не пустять.

Очевидно, що Лукашенко візьме до уваги результати Комітету. Чи почуємо ми це в його риториці? Навряд чи. Чи побачимо ми в його діях? Вони будуть це враховувати в певних діях.

Comments


bottom of page