top of page

Білоруський контекст у посланні Путіна

Оновлено: 28 бер.

Короткий аналіз послання Путіна до Федеральних зборів від 21 лютого 2023 року.


1. Путін говорив, переважно, до «глибинного народу», який все ще готовий «на віру» приймати слова «вождя» без належної рефлексії та осмислення. Опосередковано послання спрямоване і на частину білоруського суспільства, яка споживає російську пропаганду.


2. Увесь пропагандистський навратив промови відірваний від реальності. Як приклад, можна взяти заяву Путіна про те, що «Росію неможливо перемогти на полі бою». Після залишенням Києва, Херсону, втечі з Харківщини, острова Зміїний, потоплення крейсера «Москва» очевидно, що саме на полі бою РФ уже потерпіла ряд поразок.


3. Погіршення реальної економічної ситуації у РФ супроводжуватиметься роздачою дедалі щедріших обіцянок поліпшень ситуації у майбутньому. Ресурсів для реалізації обіцяного в Росії немає вже зараз і нічого не вказує на те, що вони можуть з'явитися в майбутньому.


4. Замість заяви про оголошення воєнного стану, нової хвилі мобілізації чи переведення економіки на воєнні рейки Путін озвучив тезу про призупинення участі Росії в договорі про стратегічні наступальні озброєння. Тобто, замість удару по російському холодильнику диктатор підняв наратив в стилі холодної війни.

Однак, ще раніше 8 серпня російське МЗС заявило, що Москва тимчасово виводить свої ядерні об'єкти з-під інспекції Вашингтона. Тобто і тут нічого нового диктатор не сказав.


5. Послання Путіна окреслює напрямок на цементування режиму і налаштування держави на роботу в режимі «холодна війна 2.0». Білорусь, яка перебуває з РФ у форматі союзної держави теж буде дрейфувати у цьому напрямку.


6. Виконання задачі диктаторів із цементування ситуації в РФ та РБ буде залежати від успіхів ЗСУ на полі бою, а не заяв Путіна, які не мають під собою реального ґрунту.


7. Білоруській опозиції, Україні, Польщі та іншим суб’єктам варто спрямувати зусилля на довготривалу роботу щодо зростання рівня білоруської національної ідентичності серед широких верств білоруського суспільства. З тим, щоб у перспективі саме білоруське суспільство стало суб’єктом у власній державі.


Читайте про те, як у Києві обговорили майбутнє Білорусі.

bottom of page