top of page

Більшість білорусів – за негайне припинення війни Росії проти України

Королівський інститут міжнародних відносин Chatham House (Лондон) провів опитування громадської думки білорусів з питань війни та стосунків Росії, України й Білорусі. Згідно з даними дослідження, 58% громадян Білорусі виступають за припинення військових дій РФ в Україні. Ще третина білорусів вважає, що, допомагаючи Росії, Олександр Лукашенко виступає співагресором та створює загрозу перенесення військових дій на територію РБ.


Опитування Chatham House відбулося з 8 по 14 листопада. Після аналізу й статистичної обробки даних результати були опубліковані для широкого доступу. Загалом Інститут опитав 868 респондентів. Під час анкетування тут вирішили зосередитись винятково на міському населенні – думка сільських жителів цього разу не враховувалася. Вибірку проводили відповідно до усіх соціологічних критеріїв: статі, віку, розміру населених пунктів та рівню освіти. Опитування проводили за допомоги інтернет-інтерв’ю. Статистична погрішність – не більше 3,3%.

 

Що показово: зростання кількості респондентів, яким виявилось важко відповісти на запитання: по різних сегментах опитування доля тих, хто утримався від відповіді, складає від 27% до 47%. Експерти пов’язують це з страхом людей перед нинішнім режимом – білоруси бояться озвучувати свою думку навіть в анонімних опитуваннях, вочевидь, побоюючись провокацій КДБ.

 

Але навіть попри це можна зробити певні висновки.

 

Напевне, головний – це те, що майже 60% білорусів виступає за негайне припинення війни. При цьому думка людей щодо ворогуючих сторін приблизно рівна: дії російських військ в Україні підтримують 36% опитаних, в той час як 38% вважають їх невиправданими.

Але найцікавішими є результати громадської думки щодо позиції, яку обрав Олександр Лукашенко у російсько-українській війні. Більшість білорусів погоджується з тим, що очільник Білорусі зайняв позицію РФ у кривавому протистоянні, а всі дії Лукашенка спрямовані на допомогу Путіну. Так само чимала кількість опитаних вважає, що, обравши союз з Росією, білоруський диктатор створив безліч політичних та економічних загроз для своєї країни.

Ну, і, власне, вишенька на торті. У соціологічному дослідженні Chatham House не було запитань, які прямо стосувалися б суверенітету білоруської держави й намагання РФ її поглинути. Натомість в людей поцікавилися думкою щодо того, чи здатний Олександр Лукашенко контролювати ситуацію з російськими військами на території РБ.

 

Результати показові: кожний п’ятий білорус вважає, що армія РФ може робити у країні все, що забажає. Ще 40% опитаних відмовились висловлювати свою думку, посилаючись на те, що їм «важко відповісти»…     

Comments


bottom of page