top of page

Як виглядають камери політв’язнів в Білорусі


Політв’язні режиму показали які умови за гратами в Білорусі. Вигляд камер та все те, що відбувається за гратами, ув’язнені показали в малюнках, які опублікував правозахисний центр «Вясна».


За інформацією правозахисників, за останні три роки (тобто з початку президентської кампанії 2020-го) станом на травень 2023 року у Білорусі політв'язнями було визнано 2291 людину. Із них 1525 продовжили залишатися ув'язненими. Кожна десята з них жінка.


«Із кримінальним переслідуванням стикнулись не менше 4300 громадян», повідомляли правозахисники у травні 2023 року. Загалом же, за різними джерелами, в білоруських тюрмах на сьогодні знаходяться від 5 до 10 тисяч в’язнів сумління — осіб, яких переслідують за мирне висловлювання своїх політичних поглядів. Такі білоруські в’язні зазнають тортур та тиску.


Політув’язненим в Білорусі не надають медичну допомогу та необхідні ліки. Всі вони утримуються у нелюдських умовах. Їх фактично утримують без зв'язку із зовнішнім світом. Вони позбавлені права на захист, їх кидають у карцери та ШІЗО, де створено особливі умови, які самі називають тортурами. Про це розповідають правозахисники.

«Родичі та близькі деяких ув'язнених місяцями не отримують інформації про стан своїх близьких. Десятки людей перебувають у місцях позбавлення волі з тяжкими захворюваннями, тому призначені терміни можуть стати для них довічними, як це сталося із серцевим хворим Миколою Климовичем, який помер 5 травня у вітебській колонії №3», — йдеться у публікації «Вясна».


Намалювали політув’язнені зліва направо: Чаранкова Крісціна, Кісялева Ганна, Міронцава Стася, Будзько Кася. (Чаранкова Крістіна, Кісялева Ганна, Міронцова Стася, Будзько Кася.

Крім того, правозахисникам відомо як мінімум про 854 людей, які були засуджені до «домашньої хімії», 254 до звичайної «хімії». «Відомо, що на них там чиниться тиск: до них приїжджають силовики, перевіряють телефони, б'ють, відправляють «на добу», проти деяких із них заводять нові кримінальні справи», — зауважують в публікації.


За підтвердженими даними, тільки за останній рік у в’язницях Білорусі померло п’ятеро репресованих. Нажаль, це число може бути більшим, так як інформація суворо приховується. Очевидно, що нелюдські умови та неможливість отримати необхідну медичну допомогу в цих випадках зіграли вирішальну роль.

Comments


bottom of page