top of page

Три роки з початку протистоянь, три роки в союзі з Росією, де немає майбутнього


Сьогодні, 9 серпня, третя річниця фальсифікації виборів у Білорусі. Цей день однозначно увійшов в історію. Рівно три роки тому, у 2020-му в Білорусі почались протести. Сотні тисяч людей вийшли на вулиці, тому що їх надії на обрання легітимного лідера країни були знищені. Режим Лукашенка не готовий був відступити, тому продовжив репресувати суспільство.


Разом із катуваннями, знущаннями над протестуючими, з’явилась і нав’язана позиція РФ, яка знецінювала білоруські протести.


До кінця 2020 року правозахисний центр «Вясна» зібрав понад тисячі документованих свідчень, пов’язаних із тортурами. Протестний відкритий рух у Білорусі був придушений упродовж кількох місяців після початку.


Та пропри це, цей рух протестів здійснив визначальний вплив на білоруську націю, яка нині формується в тих умовах, в яких вимушено знаходиться. Очевидно, що в Білорусі зараз тоталітарний режим. І просто так вийти на вулиці з протестами незгодним із політикою диктатора Лукашенка фізично неможливо. Населення Білорусі залякане утиском і поодинокими арештами.

За різними джерелами, в білоруських тюрмах на сьогодні знаходяться від 5 до 10 тисяч в’язнів сумління — осіб, яких переслідують за мирне висловлювання своїх політичних поглядів.


Третина усього населення Білорусі — це все ще лукашисти, які сприймають політику Лукашенка та наративи Кремля. Та інша частина суспільства Білорусі складається з демократичного середовища, яке тепер вже впевнено заявляє, що майбутнє Білорусі має бути без Росії.


Опозиція, яка три роки тому заявила про себе — чекає шансу. І вбачає тісний зв’язок із можливістю протистояти диктатурам в Білорусі та РФ та перемогою України. Бо тільки з перемогою України, Росія може ослабнути, як і її окупації Білорусі. Наразі білоруси фактично починають формувати свою державу. Є народна влада, є демократичні ЗМІ, зародки збройної оборони, і навіть альтернативний паспорт для білоруських емігрантів. Білоруси вимушено шукають себе. Паралельна Білоруська держава продовжить формуватися. І ще одна складова на шляху до формування вільної Білорусі — це чітке усвідомлення майбутнього без РФ. Тому, що Росія ніколи не дозволить білорусам бути вільною нацією зі своєю власною ідентичністю.


Та чи потрібен на це дозвіл Росії? Коли нація білорусів є, була та буде. Нації, яка як і три роки тому готова стояти за свою свободу та щасливе майбутнє, а нині — лиш чекає слушного часу


bottom of page