top of page

Гній для президента. Смерть для активіста

Сьогодні багато білоруських ЗМІ проводять 12-годинний марафон на підтримку білоруських політв’язнів. Достеменно навіть невідомо, скільки саме їх знаходиться у застінках лукашенківських тюрем, відомо лише про нелюдські умови утримання. Багато з цих людей переслідуються за антивоєнні виступи після початку повномасштабного вторгнення в Україну.


11 липня у реанімації помер один з яскравих представників білоруських політв’язнів, 57-річний нонконформіст і художник Алесь Пушкін. В реанімацію він потрапив із гродненської в'язниці, де йому вчасно не надали лікарської допомоги, хоча в нього шлункова виразка. Художника вже в непритомному стані, з поліорганною недостатністю, привезли до лікарні, де на операційному столі в нього зупинилося серце.


Відомо, що підставою кримінальної справи проти художника стали не лише його картини на виставці в Гродно, де були виставлені його портрети представників білоруського антирадянського опору Михайла Вітушка, Всеволода Родька та Євгена Жихаря, що влада трактувала як "реабілітацію нацизму", а й перфоманс на виставці в Києві у Художньому Арсеналі 25 березня 2021 року, незадовго до його затримання. Там, на виставці Білоруського протестного мистецтва "Щодня" Алесь відтворив свій найвідоміший (ще з 1999 року) перформанс "Гній для президента" з червоною тачкою з гноєм і портретом Лукашенка, у який встромлені вили, але трохи оновлений — на портреті замість напису "За 5-річну плідну роботу" він розлив червону фарбу, яка символізувала кров.Алесь відмовлявся самостійно ходити на суди, його кожен раз буквально носили у наручниках і клали на лаву. За це конвоїри складали на нього по два рапорти щодня, а суддя долучала їх до матеріалів справи.


Відомо, що 25 березня Олесь Пушкін на знак протесту проти свого ув'язнення та 5000 політичних кримінальних справ, заведених у Білорусі, порізав собі живіт. 30 березня, під час оголошення вироку Пушкін роздягся, щоб було видно подряпини у формі хреста, і зажадав звільнення всіх політв'язнів. Також художник подякував присутнім за участь у політичному перфомансі.


За інформацією правозахисників "Вясна", Алесь Пушкін підготував для нас всіх важливе останнє слово на 23 сторінки, але через те, що суд був закритим, громадськість його не почула. Нажаль, вже і не почує.


За підрахунками правозахисного центру «Вясна», за гратами у режима залишаються ще 1475 в’язнів доброї волі, але є підозри, що їх може бути в 3 рази більше.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page