top of page

Європа визнала Лукашенка рівним Путіну


Напередодні ввечері Європарламент випустив буквально нищівний звіт щодо політики режиму Олександра Лукашенка. Фактично білоруського диктатора офіційно звинуватили у злочинах та численних порушеннях міжнародного гуманітарного права. Більше того, депутати звернулися й до Міжнародного кримінального суду з вимогою якнайшвидше видати ордер на арешт Лукашенка. Розслідування повністю підтвердило попередні висновки щодо активної участі Мінська в депортації українських дітей. Повністю з резолюцією можна ознайомитись на сайті Європарламенту. Ми ж спробуємо виокремити найважливіше з цього документу, й спрогнозувати його наслідки для білоруського режиму.

Отже, найголовніше, й, вочевидь, найнеприємніше у доповіді євродепутатів – саме заклик до МКС щодо арешту білоруського диктатора.


Встановлено, що з окупованих Росією територій було незаконно переміщено до Білорусі понад 2150 дітей (у тому числі дітей-сиріт). Їх вивозили до т.з. «оздоровчих таборів», де неповнолітніх піддавали примусовій русифікації. Розслідування української прокуратури, де наведені усі відповідні факти, було розіслано всім членам Європейського парламенту. Депутати з аргументами слідчих повністю погодились. Як йдеться в резолюції, дії самого Лукашенка та його режиму можуть становити злочин проти людяності відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду.


Європарламент «…вважає Лукашенка таким же відповідальним за ці воєнні злочини, як і Володимира Путіна та Марію Львову-Бєлову, і тому закликає МКС розглянути можливість видачі аналогічного міжнародного ордера на арешт Лукашенка».


Олександр Лукашенко й без того фактично ізольований від світової дипломатії. У цивілізованих країнах його просто не вважають президентом. Але, погодьтесь: одна справа, коли ти банально нерукопожатий, й зовсім інша – коли тобі загрожує арешт в усіх країнах, що ратифікували Римський статут.


Найближчим часом Рада ЄС також має розширити санкційний список тих, кого підозрюють в насильницькій депортації українських дітей до Білорусі.


Окрім цього, Європарламент також оголосив полювання на активи білоруського керівництва. Рахунки членів режиму пропонують заарештувати, а гроші спрямувати на відновлення України.


Євродепутати офіційно визнали: режим Лукашенка став співучасником злочинів, скоєних Росією. Тепер обидва диктатори нестимуть спільну відповідальність перед Україною та світом. На думку парламентарів, спеціальний міжнародний трибунал щодо російської агресії, повинен мати юрисдикцію для кримінального переслідування не лише російських, а й білоруських можновладців.


Для Олександра Лукашенка резолюція Європарламенту може стати точкою неповернення. Якщо раніше диктатор ще намагався всидіти на двох стільцях, періодично заграючи з Заходом, зараз це стане неможливим. З розряду «кремлівських посіпак» Лукашенко перетворився на злочинця, якого невідворотно заганятимуть у пастку.


Самопроголошений очільник Білорусі настільки хотів бути рівним своєму кремлівському візаві, що не помітив, як його мрії почали збуватись. Хоча навряд перспективи спільної лави підсудних – саме те, чого так прагнув Олександр Лукашенко.


Зворотного шляху для нього вже немає. Ордер на арешт, який буде виписаний Міжнародний кримінальним судом, має остаточно зцементувати нову реальність для білоруського диктатора.

bottom of page