top of page

За рік кількість ЗМІ у Білорусі скоротилася у півтора рази.


З середини 2022 року Білорусь втратила понад третину зареєстрованих ЗМІ, виявив Білоруський розслідувальний центр.


Станом на 1 січня 2022 року в країні офіційно діяли 1916 ЗМІ (641 державне та 1275 недержавних). У квітні 2023 року їхня кількість скоротилася до 1194 медіа, з яких 548 належать державі, 646 незалежні. Але кількість останніх після повномасштабного вторгнення Росії в Україну скоротилася майже вдвічі.


Найбільше ЗМІ закрилися в період з середини минулого року до квітня поточного. До цього моменту частину популярних новинних медіа вже було визнано екстремістськими, не виходили чи були зареєстровані не в Білорусі та до статистики Мінінформу не потрапляло. Наприклад, TUT.BY, «Наша Ніва», «Нова година», «Комсомольська правда в Білорусі» та інші.


Найсильніше постраждали друковані ЗМІ — газети та журнали. За рік із лишком ринок втратив 626 з 1180 видань.


Кількість ЗМІ скоротилася на тлі запровадження у травні минулого року податку на рекламу для білоруських юросіб та ІП. Рекламодавців зобов'язали платити 20% вартості реклами, розміщеної в недержавних ЗМІ. Виручені гроші направили на розвиток держЗМІ. Це могло спричинити відтік рекламодавців, які раніше співпрацювали з приватними виданнями.


Інформаційне поле в Білорусі перебуває під вкрай жорстким тиском. Головна мета влади зачистити обрій, аби не допустити проявів національної ідентичності. Наразі ЗМІ у Білорусі функціонують винятково як «ехо москви», без жодних натяків на суб’єктність. Всім іншим загрожує переслідування і закриття.

bottom of page