top of page

Олексій Францкевич: ми формуємо нову політику пам’яті для Білорусі

Олексій Францкевич керівник Благодійного фонду «Вільна Білорусь» послідовно формує політику пам'яті щодо білорусів, які загинули в Україні в боротьбі з російським агресором. Він ініціював процес перейменування ряду вулиць в українських містах на честь білоруських героїв. Автор меморіальної виставки на честь загиблих у війні білорусів, яка об’їхала ряд міст України та за кордоном.


ЦБК: Олексій, невже під час війни потрібні виставки та перейменування вулиць?


ОФ: Те, що ми робимо називається політика пам’яті. Це певна система дій, заходів за допомогою яких ті чи інші події залишаються в суспільній пам’яті. В українській пам’яті, на жаль, залишився негативний досвід про те, що з території Білорусі прийшли російські загарбники. І це сприйняття часто перекладається на всіх білорусів. Над цим також послідовно працює російська пропаганда. Щоб викликати ненависть в українців до білорусів, щоб максимально розділити наші народи.


ЦБК: Але є й інші білоруси, які зі зброєю в руках стали проти російських загарбників.


ОФ: Саме так. Білоруси воюють за Україну з 2014 року. З початку російсько-української війни в лавах оборони України загинуло більше як 40 білоруських героїв. Серед них двом посмертно присвоєно звання Героя України, іменами трьох уже перейменовані вулиці в Україні. Таким чином, своєю роботою, цим вшануванням ми показуємо, що білоруси – не росіяни. Навпаки, кращі сини білоруської землі воюють з росіянами та, на жаль, гинуть у цій боротьбі.


ЦБК: Тобто, якоюсь мірою білоруські добровольці відбілюють всіх інших білорусів, навіть тих, хто лояльний до режиму Лукашенка і Путіна?


ОФ: Якоюсь мірою білоруські добровольці дійсно змивають ганьбу з білоруського народу. Дехто із них власною кров’ю і життям. І саме про них ми розповідаємо, їх імена намагаємося зберегти та увіковічити.

Білоруські герої творять нові смисли й символи. А ми — як ті середньовічні трубадури оспівуємо подвиги білоруських лицарів XXI століття. Так твориться нова героїка Білорусі.


ЦБК: По лінії Україна-Білорусь все зрозуміло. Нещодавно ви анонсували проведення виставки «З Україною в серці» протягом 11-18 липня у Білоруському домі у Варшаві. Який в цьому сенс?


ОФ: По перше, у Польщі та Литві зараз живе велика частина активного білоруського суспільства, яке режим Лукашенка витиснув із країни. По друге, ми і європейцям показуємо, що не тільки українці б’ються з російським агресором за свободу Європи, що за свободу б’ються і білоруси. Ми робимо свій внесок у те, щоб тема білоруського народу звучала, як тема про народ, який бореться за свободу.


Читайте по темі: Зеленський: свобода обов’язково прийде у Білорусь.


bottom of page